Rita Nõmmela ja Mare Saag (Tartu Ülikool)

Beebi hambad

Hambahaiguste ennetamisega tuleb alustada kohe pärast lapse sündi!
Sünnitusmajas kontrollitakse vastsündinul keelekida kinnitust, vajadusel tehakse esimestel elupäevadel keelekida plastika, et laps saaks hästi imeda.
Imemine on beebi lõualuude arengus väga oluline. Imemisel saab lapse alalõug vajaliku koormuse, mis soodustab selle kasvu.
Rinnaga toitmine on hamba-lõualuude süsteemi häireteta arenguks optimaalne.
Kunstliku toitmise korral on vaja tagada tingimused, mis oleksid lähedased rinnaga toitmisele. Kunstlikul toitmisel tuleb kasutada erineva avasuurusega lutte.

Laps hakkab pöialt imema siis, kui toitmiskord on liiga lühike ja laps pole saanud piisavalt kaua imeda. Sellisel juhul on kasulikum pakkuda imemiseks tühja lutti, kui et ta hakkaks imema pöialt, mis deformeerib lõualuud.

Lõualuude vahekord peaks normaliseeruma piimahammaste lõikumise alguseks, st 6.–8. elukuuks. 6–8 kuu vanuselt lõikuvad esimesed lõikehambad.
Vahetult enne hammaste lõikumist suureneb süljevool, laps püüab närida sõrmi, rusikaid. Kaasneb rahutus ja lapsed on virilamad.


Beebi või väikelaste hammastele on ohtlik sage ja pikka aega vältav söömine ning varakult kaariest tekitavate mikroobide sattumine suuõõnde.
Mikroobid satuvad suuõõnde seetõttu, et ema pistab mahakukkunud luti enne endale ja siis lapsele suhu. Vältimaks varast hambakaariesest kahjustatust, tuleks kohe pärast hammaste lõikumist alustada lapse hammaste pesemisega.

Hambaid tuleks pesta kaks korda päevas imikule mõeldud hambapasta ja -harjaga.
Hiljem, kui laps oskab sülitada, võib kasutada lastele mõeldud hambapastat.


Laps ei tohi jääda magama, toit suus, seda aeg-ajalt imedes. Seega – ärge pange last voodisse lutipudeliga, samuti ärge laske tal sagedasti ja pikka aega rinda imeda.
Magades on lapse süljeeritus vähene ja happeline keskkond hamba pinnal, mis põhjustab hammaste lagunemist, võib kesta tunde. Ka magusa tee ja mahlade sage tarvitamine on hammastele kahjulik.

Hambakaariest tekitava mikroobi võib laps saada emalt juba esimestel elukuudel.
Vältimaks lapse nakatumist kaariest tekitava mikroobiga, ärge kasutage söömisel lapsega ühist lusikat, tassi või klaasi.
Kui suudame lapse nakatumise ära hoida enne kolmandat eluaastat, siis on tal edaspidi palju tervemad hambad.


Esimese eluaasta jooksul põetud haigused (rahhiit, nina-neelu- ja hingamiselundite haigused jt) loovad soodsa fooni hambumusanomaaliate kujunemiseks, pidurdavad normaalset lõualuude kasvu, takistavad nina kaudu hingamist ja õige
neelamisfunktsiooni väljakujunemist.
Vajalik on vältida hambumusanomaaliaid esilekutsuvaid kahjulikke harjumusi:
¤ harjumus imeda sõrmi, huuli, põski, keelt ja esemeid;
¤ suuhingamine, raskendatud neelamine, häiritud mälumisfunktsioon;
¤ rühihäired.

Kokkuvõtteks.
¤ Hambaid hakake pesema kohe pärast hammaste lõikumist.
¤ Laps ei tohi jääda magama lutipudeliga. Öösiti ärge andke lapsele magusaid sööke (jogurt, keefir moosiga) ja jooke ( tee suhkruga, mahlad). Viimane, mis enne uinumist suhu võib jääda, on puhas vesi.
¤ Ärge sööge lapsega ühe ja sama lusikaga. Mahakukkunud lutti ärge pange kohe lapse suhu ega enne enda suhu.
¤ Vajalik on vältida hambumusanomaaliaid esilekutsuvaid kahjulikke harjumusi: harjumus imeda sõrmi, huuli, põski, keelt ja mitmesuguseid esemeid.
¤ Esimest korda tuleb hambaarsti juurde minna 12–15-kuuse lapsega. Ärge unustage, et ka piimahambad vajavad kontrolli ja ravi.