Rita Nõmmela ja Mare Saag (Tartu Ülikool)

Kuivustunne suus – kserostoomia

Kserostoomia on subjektiivne kuivustunne suus. See väljendub alul lühiajalise, hiljem pideva vähese süljeeritusena suuõõnes.

Kserostoomiast annavad märku:
¤ kaariese intensiivsem teke;
¤ keelelõhed ja ketendamine;
¤ vahune sülg;
¤ haavandite moodustumine suuõõne limaskestal – limaskest muutub kahvatuks,
õhukeseks ja kaotab loomuliku värvuse;
¤ ebapiisav sülje kogunemine suuõõnes;
¤ suuõõne seeninfektsioon;
¤ vaatepeegli või teiste suuõõne vaatlusinstrumentide kleepumine suuõõne pehmete kudede külge;
¤ raskendatud närimine ja neelatamine;
¤ füüsiline ebamugavus.

Mis on kserostoomia põhjused?

Kuivustundel suus võivad olla erisugused põhjused. Näiteks veetustumine, erutus või äge põletikuline haigus. Kuivustunne suus võib tekkida kiiritusravi tagajärjel suuõõnevähi korral, samuti võivad põhjuseks olla mitmesugused haigused (reumaatilised haigused, endokriinsüsteemi, närvisüsteemi ja immuunsüsteemi häired).

Siiski põhjustab kuivustunnet suus kõige sagedamini ravimite kasutamine.
Nende hulka võib arvata järgmised preparaadid:
¤ valuvaigistid;
¤ allergiaravimid;
¤ kõrgvererõhuravimid;
¤ antidepressandid;
¤ diureetikumid;
¤ söögiisu vähendavad vahendid.

Kserostoomia profülaktikas on suur tähtsus sülje asendajateja sülje eritust stimuleerivate vahendite kasutamisel. Näiteks hapukad maiustused või toiduained (tükike sidrunit).

Regulaarne vee kasutamine.
Limaskesta niiskuse säilitamiseks soovitatakse inimestel, kellel on kuivustunne suus, juua pidevalt väikeste sõõmudega vett.

Tuleb vältida toiduaineid, mis sisaldavad alkoholi, nikotiini ja kofeiini.


Suhkruvaba närimiskumm.
See on üks populaarsemaid ja efektiivsemaid kserostoomia profülaktika meetodeid, sest närimiskumm on meeldiv moodus leevendada soovimatut kuivustunnet suus. Lisaks sellele pärsib närimiskummi kasutamine ka võimalikku hambakaariese teket. Närimiskummi soovitatakse kasutada regulaarselt pärast toidukorda, kui pole võimalust puhastada hambaid fluori sisaldava hambapastaga. Suhkruvaba närimiskummi närimisel suureneb suu kuivustundega patsiendi süljeeritus seitse korda.

Suu professionaalne hügieen.
Spetsiaalseid suuhügieeni protseduure võib teha spetsialist- hambaarst või suuhügienist. Hammaste kaitseks kaariese vastu puhastatakse hambaid fluoriide ja fermente sisaldavate hambapastadega, hambad kaetakse lakkide ja geelidega.
Patsiendil endal on tarvis puhastada hambaid vähemalt kaks korda päevas fluori sisaldava hambapastaga või spetsiaalse suukuivusega patsientidele mõeldud hambapastaga, näiteks Biotene .