Rita Nõmmela ja Mare Saag (Tartu Ülikool)

Hambaemaili kulumisest ja kuidas seda vältida

Normi puhul on hammastel nii piki- kui ristikumerus. Kulumisel muutuvad hambapinnad lamedamaks ja igemepiir nihkub. Paljastub hambajuur, seda kattev tsement kulub kiiresti ja lõpuks on avatud suuõõnde hambaluu ehk dentiin.
Selline igemepiiri nihkumine võib tuua kaasa ülitundlikkuse – see tähendab, et söömisel (temperatuuri muutus suus, hapete ja suhkrute toime), samuti hammaste harjamisel tekib valu.
Paljastunud dentiin kulub emailist kiiremini, sest sisaldab vähem mineraalaineidja protsess süveneb veelgi. Happerikka toidu söömine võib kulumist kiirendada.
Valukaebuste tekkel pöörduge hambaarsti poole, kes katab kulunud pinnad kaitsva lakiga.


Müügil on suures valikus hambaharju: erineva tugevusega harjastega ja mitmesuguste kimpude asetusega. Tänapäeval on harjased tehismaterjalist.
Hambaharjad jaotatakse harjaste elastsuse järgi ja on tootja poolt märgistatud järgmiselt:
1. Väga pehme (extra soft) – soovitatakse tundlike ja veritsevate igemete korral.
2. Pehme (soft) – nii lastele kui ka täiskasvanutele.
3. Keskmise tugevusega (medium) – täiskasvanutele.
4. Tugevate harjastega (hard) – kasutatakse harvem.
5. Väga kõva (extra hard) – võib põhjustada igemekahjustusi.

Soovitame kasutada pehmeid või keskmise tugevusega hambaharju. Tugeva ja väga tugeva hambaharjaga võib tõepoolest pikapeale liialt kulutada hambavaapa. Eriti kui pesijal on tugev käsi.
Hammaste harjamisel ei ole oluline rakendatav jõud, vaid harjamisliigutuste arv ja suund.

Kimpude paiknemine ei ole hammaste puhtuse seisukohalt määrava tähtsusega, sest hammaste suured pinnad saab puhtaks ükskõik mis tüüpi harjaga. Küll on aga oluline, et harjaste elastsus oleks säilinud. Harjaste tipust kaduma hakkav värv või kõverdunud harjased näitavad, et hambahari on vana ja oleks aeg see välja vahetada. Laialivajunud harjastega hambaharjaga ei ole võimalik puhastada ja sinna hakkab kogunema mikroobidest tekkinud katt. Enamasti ei kesta hambahari üle kahe kuu.

Elektrihambaharja keskmine kiirus on 2000 pööret minutis. Suur pöörlemiskiirus võimaldab anda iga hamba igale pinnale kindlamini vajaliku arvu liigutusi (20–30 harjavat liigutust). Elektrihambaharjad on asendamatud puuetega inimestel,
koordinatsioonihäirete korral või vanuritel. Ka n-ö raske käega inimestel soovitatakse emaili säilitamiseks kasutada elektrihambaharja.

Kulumist aitab vältida hoolikas hammaste puhastamine.
¤ Pese hambaid 2–3 minutit hommikul ja õhtul enne magama minekut.
¤ Pese hambaid alati süsteemipäraselt: alusta hambakaare ühel poolel tagumiste ülemiste hammaste põsepoolsetest pindadest ja liigu sammhaaval üle esihammaste vastassuupoolele. Seejärel puhasta ka keelepoolsed pinnad. Lõpeta ülemise hambakaare puhastamine mälumispindadel ringjate liigutustega. Seejärel puhasta alumised hambad.
¤ Hambaharja hoia käes nagu pliiatsit, võib hoida ka rusikas.
¤ Hambapastat pane harjale herneterasuurune killuke.
¤ Hambahari aseta suhu veidi viltu (45°-se nurga all), nii et osa harjastest läheks igeme ja hamba vahele, osa jääks hamba pinnale.
¤ Tee vibreerivaid edasi-tagasi liigutusi.
¤ Sülita pasta ja vaht välja, ära neela alla.
¤ Loputa suu kergelt veega.

Lisaks hammaste harjamisele on soovitatav puhastada ka hambavahed, kust algab karioosne protsess. Selleks on spetsiaalsed vahendid: hambaniit, hambavaheharjad ja hambaorgid.

Hambaniidiga puhastage hambaid üks kord päevas, õhtul.

Hambavaheharju soovitatakse eriti neile, kellel on igemepõletik. Sobiva suurusega hambavaheharja aitab valida hambaarst.

Hambaorgid on mõeldud hammaste kontaktpindade täiendavaks puhastamiseks ja toidujääkide eemaldamiseks hambavahedest. Eelistada tuleks kolmnurkse läbilõike pinnaga hambaorke.

Kui Te neid soovitusi silmas peate, siis on kaariese tekke oht minimaalne ja Teid ei ohusta igemepõletik ega paljastunud hambakaelad.