Rita Nõmmela ja Mare Saag (Tartu Ülikool)

Hambaproteesid ja nende hooldus

Miks hambaproteesid on üldse vajalikud?
Seepärast, et suus halvasti peenestatud toit põhjustab koormuse suurenemist seedetrakti alumistes osades ja toidu halvemat omastamist. Samuti koormatakse üle esihambad, mis seetõttu kuluvad kiiremini ja/või hakkavad liikuma.

Siinkohal väga lühike loend proteesidest, millega on võimalik väga lagunenud kroonidega hambaid taastada või puuduvaid hambaid asendada.

Üksikud hambakroonid võivad olla erinevatest materjalidest. Küsige hambakrooni hinda ja valikuvõimalusi proteese valmistavalt hambaarstilt.

Üksikuid hambaid on võimalik asendada ka lõualuusiseste implantaatidega. Tegemist on ühe võimaliku valikuga, mis kõikidel juhtudel ei sobi.

Laias laastus jagatakse hambaproteesid järgmiselt:
¤ olemasolevatele hammastele või implantaatidele kinnitatud proteesid;
¤ suust eemaldatavad proteesid.

Kui vajate hammaste asendamiseks proteese, siis pöörduge hambaarsti vastuvõtule ja laske teha endale raviplaan. Kindlasti kõnelge talle häbenemata oma soovidest ja rahalistest võimalustest. Tuleb meeles pidada, et proteesid vajavad samuti hooldust.

Kui olete oma hambaproteesi kätte saanud, siis paluge selgitada hambaarstil, kuidas Teile valmistatud proteesi hooldada.

Eemaldatavate hambaproteeside hooldus ja hooldusvahendid Suust
eemaldatavate proteeside puhastamise vahendid on järgmised:

¤ spetsiaalne hambaproteesihari või pehme hambahari;
¤ vesi;
¤ seep või nõudepesuvahend;
¤ hambaproteesi puhastustabletid (nt Corega Tabs).

Suust eemaldatavaid proteese puhastatakse järgmiselt:
¤ puhastamise ajaks tuleb hambaprotees suust eemaldada;
¤ proteesi tuleb puhastada sooja voolava vee all pooleldi täidetud kraanikausi või pehme käteräti kohal, sest käest kukkudes võib protees puruneda;
¤ tuleb harjata kõiki proteesi pindu;
¤ pärast puhastamist tuleb protees korralikult puhta veega loputada;
¤ proteesi tuleks loputada veega pärast igat söögikorda;
¤ pärast õhtust puhastamist tuleks proteesi hoida 10–15 minutit puhastustableti lahuses, mis aitab eemaldada proteesidelt limaskestahaigusi põhjustavaid mikroorganisme;
¤ puhastuslahuse jäägid tuleks eemaldada proteesi korralikult jooksva vee all loputades, samal ajal proteesi kergelt harjates.

Suust eemaldatavaid proteese puhastades tuleks vältida järgmist:
¤ hambapastat – see on abrasiivne ja võib proteesi kahjustada;
¤ alkoholi, valgendit – need kahjustavad proteesimaterjali, muutes selle hapraks või põhjustades värvuse muutusi;
¤ keevat / väga kuuma vett, sest akrüülist protees võib kõrge temperatuuri toimel deformeeruda ja muutuda kasutuskõlbmatuks.

Apteegis müügil olevad puhastusvahendid Corega® Tabs Bio Formula.
Tarvitades seda regulaarselt, st kaks korda päevas, lahustavad ja eemaldavad nad hüdrodünaamiliselt plekid ning hambakatu, mille on põhjustanud näiteks tee ja nikotiin.
Corega Tabs on antibakteriaalse ja desinfitseeriva toimega, eemaldab hambakivi ja väldib põletiku teket.

Kasutusjuhend. Pange tablett klaasi sooja vette, asetage ka proteesid kohe klaasi, jälgides, et nad oleksid üleni vees. Jätke proteesid puhastusvette vähemalt 10–15 minutiks, kuid võite jätta ka terveks ööks. Enne kasutamist tuleb proteesid hoolikalt loputada. Corega Tabson ainult välispidiseks kasutamiseks.