Rita Nõmmela ja Mare Saag (Tartu Ülikool)

Hammaste õige hooldamine

Hammaste pesemiseks kasutage ainult pehmet hambaharja. Seda saate teada hambaharja varrelt või pakendilt.
Hambaid pestes hoidke harja hamba suhtes 45-kraadise nurga all, nii et pool harjastest liigub hamba ja igeme vahel, see tähendab igemevaos, ja pool harjastest hamba pinnal.
Tehke harjaga edasi-tagasi liigutusi.
Hambaid peske süsteemi järgi. Näiteks alustage suu ühelt küljelt viimase hamba juurest põse poolt ja liikuge harjaga suu teisele küljele viimase hambani, tagasi tulge keele poolt. Ainult niimoodi, süsteemi järgi pestes võite olla kindel, et kõik hambad saavad pestud.
Hambaid tuleb pesta kaks korda päevas: enne magamaminekut ja pärast hommikusööki.
Korralikuks hammaste pesemiseks kulub kolm, elektrihambaharjaga umbes kümme minutit.

Kui hambaarsti poolt ei ole vastunäidustusi, siis valige fluori sisaldavad hambapastad.
Fluor aitab tugevdada hambaemaili ja hambad muutuvad kaariesele vähem vastuvõtlikuks.

Pärast hammaste pesemist tuleks üks kord päevas puhastada ka hambavahesid, selleks kasutada hambaniiti, sest ükski hambahari ei ulatu hambavahedesse. Hambaniiti saab osta apteegist. Enamusele sobib kõige peenem hambaniit.
Hambavahed on soovitatav puhastada hambaniidiga enne harjaga pesemist, sest pärast katu eemaldamist hambavahedest jõuab fluor hambapastast ka hambavahedesse.
Hambaniit keerata ümber keskmise sõrme, et nimetissõrme ja pöidlaga saaks niiti hambavahes juhtida. Niit viia igemeni, edasi suruda vastu hamba pinda ja tõmmata hambavahest välja. Seejärel viia niit uuesti samasse hambavahesse, surudes ümber teise hamba. Nõnda tuleks läbi käia kõik hambavahed. Iga algus on raske! Ärge kohkuge! Iga korraga läheb niidi kasutamine lihtsamaks.
Võite proovida ka spetsiaalset hambaniiti hoidvat käepidet. On tõesti mugav ja ei pea sõrmi suhu toppima.

Hambavahede puhastamiseks võib kasutada ka spetsiaalseid harju, mida saab samuti apteegist osta ja mida on mitmesuguses suuruses. Kuid noortel ei pruugi need sageli hambavahesse mahtuda.